Jak dezynfekować pilniki do paznokci?

Jeśli jesteś początkującą stylistką paznokci na pewno zastanawiasz się jak prawidłowo zdezynfekować pilnik do paznokci. Nie jest to wcale takie trudne! Nawet jeśli paznokcie wykonujesz tylko na własnych rękach zawsze pamiętaj o dezynfekcji swoich narzędzi! Bakterie żyją na twoich przyborach i możesz się przez nie nabawić chorób skóry lub paznokci. Czyste narzędzia to podstawa!


Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak prawidłowo zdezynfekować pilniki, buffery, polerki oraz bloczki polerskie. Jeśli pracujesz w salonie lub jesteś mobilną stylistką paznokci i zawodowo zajmujesz się wykonywaniem manicure na klientkach będziesz potrzebowała autoklawu do dodatkowej sterylizacji. Według przepisów obowiązujących w Polsce każde narzędzie potencjalnie mogące mieć kontakt z krwią i mogące naruszyć ciągłość naskórka (zranić go) musi zostać po każdej klientce wysterylizowane. Większość papierowych pilników będzie zatem jednorazowa, jednak wiele firm ma w swojej ofercie pilniki, które można sterylizować w autoklawie. Poniższy poradnik pomoże Ci przygotować pilniki do późniejszej sterylizacji – nigdy nie wkładaj do niego brudnych pilników lub będących w pyle ponieważ w tym wypadku sterylizacja będzie nieudana. Jeśli używasz tańszych pilników – zawsze wyrzucaj je po każdej klientce. Poniższy poradnik przyda się także osobom, które wykonują paznokcie tylko sobie.

Dezynfekcja pilników krok po kroku:

  1. Wypuść kilka kropel antybakteryjnego mydła w płynie lub jakiegokolwiek detergentu antybakteryjnego na czystą, odkażoną szczotkę.
  2. Pod bieżącą wodą delikatnie wyszoruj szczotką wszystkie pilniki, które musisz zdezynfekować aby usunąć wszelkie widoczne zanieczyszczenia i pozostałości pyłu.
  3. Po oczyszczeniu, zdezynfekuj pilniki poprzez przez zanurzenie ich lub spryskanie 70-80% alkoholem izopropylowym lub czystym alkoholem etylowym*. Odczekaj 5 minut i daj preparatowi działać.
  4. Dokładnie wypłucz pilniki pod bieżącą wodą.

Odłóż pilniki do całkowitego wyschnięcia. Ułóż je na czystym ręczniku (może być papierowy) i przykryj je innym ręcznikiem. Po upłynięciu 24 godzin Twoje pilniki powinny być już całkowicie suche.

* Niektóre środki dezynfekujące są przeznaczone do stosowania na twardych powierzchniach. Szpitalne środki dezynfekujące są odpowiednie do twardych powierzchni, takich jak metal, szkło, włókno szklane lub plastik. Alkohol izopropylowy i alkohol etylowy (70-90%) nadają się do porowatych / chłonnych przedmiotów, takich jak szczotki do szorowania paznokci, pliki ścierne, buffery i bloczki polerskie.Comments are Closed